Lavanta Yetiştiriciliği

Lavanta, dünyada ticareti en fazla yapılan 15 uçucu yağ bitkisinden birisidir Genel olarak lavanta yağı parfümeri ve ilaç sanayiinde, ayrıca sabun ve diğer endüstri kollarında güzel kokusu için kullanılmaktadır. Lavanta uçucu yağının dünya piyasalarında fiyatı 75 ile 100 € arasında değişmektedir.

Lavanta Akdeniz ikliminde yetişen kuraklıklara dayanıklı Lavandula türünü oluşturan bitki türdür. Sıcak ve ılıman iklimlerde yetiştiriciliği zahmetsiz bir şekilde yapılabilir. İlaç, gıda, kozmetik ve sağlık sektörününde lavantaya olan talep oldukça yüksektir. Lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler için de talebin yüksek olması karlı iş sektörünün kapılarını aralıyor. Bu yazımızda lavanta nasıl yetiştirilir diyen çiftçilerimiz için detaylı bir araştırma yaptık. Yazı sonunda lavanta yetiştiriciliği maliyeti, getirisi, bakımı ve ekimi gibi konularda detaylı bilgi sahibi olacaksınız.

Lavanta; kelebekleri, arıları ve diğer tozlayıcıları bahçenize çekmek için harika bir bitki. Bu Akdeniz yerlisi artık dünya çapında popüler ve hemen her ülkede ilgi görüyor. Siz de bu özel bitkiyi kendi şehrinizde yetiştirebilir, bahçenizi güzelleştirebilir ve bu işten gelir elde edebilirsiniz.

 İklim ve Toprak İstekleri

Lavanta, toprak seçiciliği olmadan tüm toprak çeşitlerinde yetişebilen çok yıllık çalımsı bir bitki türüdür. . “Ekstrem koşulların bitkisi” olarak bilinen lavanta; su sıkıntısı olan, besin maddelerince fakir, kötü toprak koşullarında, üreticiler için alternatif bir üretim fırsatı sunmaktadır. Kireç içeriği yüksek olan süzek kuru ve kalkerli topraklarda daha iyi verim alınmaktadır. Tüm hava koşullarına dayanıklı olması sebebiyle çiftçilerin kıraç toprakları değerlendirmesi açısından oldukça elverişlidir. Ancak don yaşanılan yörelerde verim kaybı yaşanabilmektedir. Lavanta bitkisi 4. Sınıf ve 5. Sınıf tarım arazilerinin değerlendirilmesi açısından oldukça elverişlidir. Lavanta bitkisinin toprak özelliklerini iyileştirici ve rüzgar-su erozyonunu önleyici etkileri de son derece önemlidir.

Lavanta yetiştiriciliği yapmak için drenaj özelliği yüksek, tam güneş alan kumlu toprağa ihtiyacınız var.Bunun yanında rüzgar engelleyici özelliği olan ağaçların arasına veya duvar setlerinin olduğu bölgelerde ekim işlemini yapmanız sizin avantajınıza olacaktır.Tabi günlük en az 8 saat güneş almasına özen göstermeniz gerekiyor.

Lavanta Ne Zaman Ekilmeli?

 • Lavanta için en iyi ekim zamanı, toprağın ısındığı ilkbahar aylarıdır. Bu dönemlerde lavanta genç bir bitki olarak ekilebilir.
 • Sonbaharda lavanta ekiyorsanız, kışın hayatta kalmasını sağlamak için daha büyük ve daha yerleşik bitkiler kullanabilirsiniz.
  Lavanta Dikim Alanının Seçilmesi ve Hazırlanması
 • Lavanta, fakirden orta derecede verimliye kadar çoğu toprak kalitesinde büyür.
 • Sıkıştırılmış veya killi toprağınız varsa, drenajı iyileştirmek için biraz organik madde ekleyebilirsiniz.
 • Kök çürümesini teşvik edecek ıslak ve nemli alanlardan uzak durmalısınız.
  Lavanta Dikimi
 • Lavantanın tohumdan yetiştirilmesi kolay olmaz. Fidan satın alarak işe başlayabilirsiniz. İlkbaharda veya bitkinin sap kısımlarının daha olgun olduğu yılın ilerleyen aylarında birkaç santimlik fidanlardan edinebilirsiniz.
 • Lavantayı 100×40 santim veya 120×50 santim mesafelerde dikebilirsiniz.
 • Yabani otları minimumda tutmak için kaya veya çakıllı toprak kullanabilirsiniz. Ancak aşırı nemi ve kök çürümesini önlemek için bu tarz malzemeleri lavanta bitkisinin yakınından uzak tutmalısınız.

Lavanta Çeşitleri ve Türleri

Royal Velvet : Kraliyet Kadifesi anlamına gelmektedir.İngiltere de Kraliyet ailelerinin bahçesini süsler.Muhteşem mor renk ve keskin bir kokuya sahiptir.İlk baharda çiçek açmaya başlayıp, yaz ortalarında çiçek açmaları son bulur.Ortalama 60 cm boya ulaşabilmektedirler.

Sweet Romance: Boyları 30 ile 40 cm uzunluğa kadar çıkabilen bir Lavanta türüdür.Büyümeleri çabuk olur ve son baharda çiçek açmaya başlarlar.Hediyelik ve süs eşyası yapımında kullanılır.

Hidcote : Süs bitkisi olarak evlerin bahçelerinde yer alır.Boyları 60-40 cm arasında değişir.Mavi ve mor yapraklara sahiptirler.Temmuz ve eylül ayları arasında çiçeklenmeye başlar.

Grosso : Yağı için ekimi yapılan lavanta türüdür.Çok keskin koku ve koyu mavi çiçeklere sahiptir.Boyları 80 cm kadar çıkabilir.Çiçekleri bitki üzerinde büyük yer kaplar.Bu nedenle yağ oranı oldukça fazladır.Bu türü yetiştirmek için geniş bir alana ihtiyacınız var.Yayılmayı seven bir tür olduğundan, ekim aralıklarının minimum 30 cm yapmanız gerekiyor.

Munstead : İlk baharda erken çiçek açma özelliğine sahiptir.İngiliz lavantası olarak bilinir.Nem, yağış ve zorlu iklim koşullarına dayanıklıdır.Akdeniz bölgesi harici lavanta yetiştiriciliği yapmak isteyenler için ideal bir türdür.Yaz sonuna kadar çiçeklerinde büyüme görülür.

Provence : Güney Fransa’da yetiştirilir ve parfüm imalatında kullanılan bir tür.Boyları 1 metreye kadar çıkabilir.Soluk mor renkte yaprakları vardır.Keskim kokuya sahip olan bu lavanta türünün çiçekleri Haziran- Ağustos arası gelişim gösterir.

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir